این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد طراحی سایت - بازاریابی اینترنتی - کیهان افزار کاملا محفوظ می باشد

مفهوم کلیدی عبارتی جایگزین در بهینه سازی سایت

الگوریتم‌های هوش مصنوعی گوگل روز‌‌به‌‌روز در حال توسعه هستند و یکی از آخرین تغییراتی که این شرکت در زمینه سئو سایت به وجود آورده، تمرکز بر روی مفهوم کلیدی به جای کلمات کلیدی است که از سال 2018 وارد مجموعه تکنیک‌های سئو سایت شده است. در این مقاله قصد داریم مفاهیم فوق را معرفی و در ادامه به روش‌های جایگزین برای تهیه یک مقاله استاندارد اشاره خواهیم کرد.

0
0
104
مفهوم کلیدی عبارتی جایگزین در بهینه سازی سایت

گوگل برای امتیاز دهی به صفحات وب، برخی موارد مانند انتخاب کلمه کلیدی مناسب، قرار گرفتن عبارت کلیدی در عنوان صفحه و پاراگراف اول را در نظر می‌گیرد و امتیاز بالاتری برای صفحاتی که این مجموعه نکات را به درستی رعایت کرده باشند، قائل می‌شود. مهم‌ترین نکاتی که الگوریتم‌های گوگل به آن‌ها توجه می‌کنند عبارت اند از:

  • آدرس صفحه سایت
  • عنوان سئو
  • متن جایگزین تصاویر
  • توضیحات متا
  • رعایت سلسله مراتب تگ‌های h1، h2، h3

اگر چه رعایت موارد فوق اهمیت قابل توجهی از دید موتور‌های جستجو دارد اما الگوریتم‌های گوگل روز‌به‌روز در حال توسعه و تغییر هستند و تنها با اکتفا به این موارد نمی‌شود انتظار بهترین نتایج را از انتشار محتوا در محیط وب داشت. در این مطلب سعی می‌کنیم به آخرین تغییرات در تکنیک‌های سئو اشاره کنیم و بررسی می‌کنیم برای تهیه یک محتوای استاندارد باید چه مواردی را در نظر داشته باشید.

مفهوم کلیدی چیست و چه تفاوتی با کلمه کلیدی دارد؟

به عنوان مثال عبارت کلیدی «گرسنگی» را در نظر بگیرید. این کلمه بیانگر یک مفهوم است زمانی که شخص احساس گرسنگی کند می‌تواند این احساس را با عبارات متفاوتی مثل «از صبح تا الان چیزی نخوردم» و یا «دلم دارد ضعف می‌رود» بیان کند. هر چند که این عبارت هیچ کدام کلمه کلیدی مد نظر را در بر ندارند اما موتور‌های جستجو مفهوم متن یعنی «گرسنگی» را تشخیص می‌دهند و هر یک از عبارتی که مفهوم مشابهی با کلمه کلیدی داشته باشند را هم در امتیاز دهی سئو در نظر می‌گیرند.

بر خلاف گذشته که تکرار کلمه کلیدی می‌توانست امتیاز یک صفحه وب را ارتقا بدهد و نقش قابل توجهی در سئو سایت داشت، در سال 2018 تمرکز گوگل و سایر موتور‌های جستجو بر روی عبارت کلیدی است و کلماتی که مفهوم یکسانی با کلمه کلیدی داشته باشند هم دقیقاً همان تاثیر را در سئو سایت دارند.

 علاوه بر این امتیاز دیگر چنین الگوریتیمی این است که دیگر نیازی نیست به خاطر تکرار بیش از حد کلمه کلیدی، نگران جریمه شدن از جانب موتور‌های جستجو باشید چون می‌توانید به جای کلمه کلیدی از عبارات هم خانواده و یا هم معنی استفاده کنید. به همین خاطر موثر‌ترین روش‌هایی که به عنوان جایگزین استفاده از کلمات کلیدی می‌توان استفاده کرد را در ادامه معرفی کرده‌ایم.

  • به کار بردن عبارات مرتبط با کلمه کلیدی
  • کمک گرفتن از عبارات هم خانواده
  • تهیه سوالاتی با مضمون عبارت کلیدی و پاسخگویی به آنها

مزیت استفاده از عبارت کلیدی در سئو سایت

در استارندارد‌های پیشین گوگل نباید کلمه کلیدی بیش از 2 تا 3 درصد تعداد کلمات متن در مقاله تکرار می‌شد اما در تکنیک‌های جدید که از سال 2018 به اجرا درآمدند نیازی نیست تمرکز خود را به تکرار بیش از حد کلمه کلیدی بگذارید بلکه به کار بردن عبارات هم معنی می‌تواند همان مفهوم را به گوگل و البته کاربر برساند.

چرا شانس موفقیت مقاله طولانی بیشتر است؟

گوگل در حال حاضر پرکاربرد‌ترین موتور جستجو است و بیشترین سهم از جستجو‌های فارسی را هم به خودش اختصاص داده است. با توجه به رقابت شدید در صفحات فارسی برای قرار گرفتن در صدر نتایج موتور‌های جستجو، متنی که بیشتر به جزئیات پرداخته باشد و موضوع مورد نظر را به طور کامل تشریح کرده باشد، شانس به مراتب بیشتری برای قرار گرفتن در صفحه اول دارد.

برای این خاطر می‌توانید مجموعه‌ای از سوالات پرتکرار را در متن خود مطرح کنید و پاسخ‌های جامعی برای آن‌ها در نظر بگیرید. با این کار نه تنها محتوای صفحه سایت را افزایش می‌دهید بلکه مدت زمانی که مخاطب برای مطالعه مطالب در وب سایت شما صرف می‌کند را هم افزایش می‌دهید. این اتفاق علاوه بر اینکه نرخ پرش و یا Bounce rate سایت را کاهش می‌دهد بلکه امتیاز قابل توجهی هم از دید موتور‌های جستجو به حساب می‌آید.

به عبارتی محتوا طولانی در محیط وب را می‌توانید به یک فروشگاه بزرگ تشبیه کنید که کاربر با مراجعه به آنجا می‌تواند به محصولاتی مختلفی دسترسی داشته باشد و نیاز خود را به خوبی برطرف کند. اما محتوا کوتاه‌ شبیه یک مغازه کوچک است که تنها محصولات محدودی را برای عرضه کردن دارد و هیچ‌گاه نمی‌تواند تمام نیاز‌های مشتریان را برآورده کند پس کاربر ناچار خواهد شد برای یافتن پاسخ سوالاتی که به دنبال آن هست به صفحات و وب سایت‌های دیگر مراجعه کند.

به همین ترتیب گوگل هم امتیاز بیشتری برای یک محتوا طولانی‌تر قائل است که به خوبی توانسته عبارت کلیدی بخصوصی را توصیف کرده باشد. چارت بالا جایگاه صفحات وب در نتایج گوگل را با توجه به تعداد کلماتی که در آن متن به کار رفته را نشان می‌دهد. با یک نگاه کلی می‌شود متوجه شد هر چه محتوا طولانی‌تر باشد شانس بیشتری برای قرار گرفتن در صدر نتایج و صفحه اول گوگل را دارد.

چطور برای یک عبارت کلیدی بخصوص محتوا استاندارد تهیه کنیم؟

هنگامی که قصد دارید یک مقاله جامع درباره یک عبارت کلیدی تهیه کنید، باید همزمان موضوعات مرتبط و همچنین سوالات مشابهی که به ذهن کاربران می‌رسد را شناسایی کنید و پاسخ مناسبی برای آن‌ها در مقاله بیاورید. علاوه بر این لازم است در کنار توصیف یک کلمه کلیدی، موضوعات جانبی درباره آن عبارت را هم در متن خود پوشش دهید تا شانس بیشتری برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل داشته باشید. در حالت ایده‌آل توصیه می‌شود در یک متن لااقل 7 موضوع مرتبط درباره کلمه کلیدی را در نظر داشته باشید تا بهترین نتایج را کسب کنید. نمودار زیر بیانگر جایگاه سایت در صفحه اول گوگل و تعداد موضوعات مرتبطی است که در متن به آن‌ها پرداخته شده.

چطور کلمه کلیدی مناسب را انتخاب کنیم؟

قبل از این که انتظار بهترین نتایج را از انتشار یک مقاله داشته باشید، لازم است عبارت کلیدی مناسب را برای محتوای خود در نظر بگیرید. برای این کار چند روش مختلف وجود دارد که سعی‌کرده‌ایم کاربردی‌ترین آن‌ها را معرفی کنیم.

1- عبارات پیشنهادی گوگل در هنگام جستجو

ساده‌ترین روش برای یافتن کلمه کلیدی مناسب، کمک گرفتن از نتایج پیشین جستجو‌ها است و توجه به عباراتی که مردم بیش از سایر کلمات به آن‌ها توجه داشته‌اند. زمانی که عبارتی را در نوار جستجو تایپ می‌کنید، بلافاصله نتایج مرتبط با آن موضوع که قبل‌تر توسط کاربران جستجو شده در یک باکس پیشنهادی نمایش داده می‌شوند.

اگر برای مقاله‌ای که نوشته‌اید به دنبال تیتر‌های مناسب و در عین حال جذاب برای مخاطبان هستید، استفاده از نتایج پیشنهادی گوگل قطعاً گزینه مناسبی خواهد بود.

2- عبارات پیشنهادی در انتهای صفحه جستجو

گوگل در کنار پیشنهادات لحظه‌ای که هنگام تایپ کردن به کاربر پیشنهاد می‌کند، عباراتی را هم در انتهای صفحه جستجو نمایش می‌دهد که سایر کاربرانی که درباره این کلمه بخصوص سرچ کرده‌اند، به دنبال آن‌ بوده‌اند. به بیان دیگر گوگل عباراتی که کاربران قبل و یا بعد از جستجو این عبارت بخصوص، سرچ کرده بودند را هم به عنوان گزینه پیشنهادی به کاربر معرفی می‌کند.

3- کمک گرفتن از سایت kwfinder

به کمک این سایت نه تنها می‌توانید عبارات مشابه کلمه کلیدی را مشاهده کنید بلکه نسبتی که عبارات در مقایسه با یکدیگر جستجو می‌شوند را هم نمایش می‌دهد تا به این ترتیب بتوانید مناسب‌ترین گزینه ممکن را برای کلمه کلیدی انتخاب کنید.

سخن پایانی

الگوریتم‌های هوش مصنوعی گوگل روز‌به‌روز در حال توسعه هستند و تکنیک‌هایی که چند سال پیش پاسخگو بودند، امروز دیگر کارایی گذشته را ندارند. یکی از اصلی‌ترین تغییراتی که گوگل ذر زمینه بهینه سازی و سئو سایت بوجود آورده، توجه به عبارت کلیدی به جای کلمه کلیدی است. از دید گوگل محتوا ایده‌آل مقاله‌ای هست که نه تنها به توصیف یک کلمه کلیدی بخصوص بلکه به تشریح عبارات مرتبط با آن هم پرداخته و پاسخ مناسبی به سوالات کاربران داده باشد.   

نظرات

09120638910