این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد طراحی سایت - بازاریابی اینترنتی - کیهان افزار کاملا محفوظ می باشد

بازاریابی ویدیویی چیست و چرا باید از بازاریابی ویدیویی استفاده کنیم!

امروزه بازاریابی ویدیویی یکی از روش‌های رایج برای بازاریابی به شمار می‌آید و افراد بسیاری با استفاده از آن در معرفی کسب‌وکار خود، به نتیجه شگفت‌انگیزی دست پیدا کرده‌اند. اما این کار هم مانند هر روش دیگری اگر به درستی و به شیوه اصولی انجام نشود، می‌تواند به جز صرف وقت و هزینه زیاد، نتیجه دیگری در پی نداشته باشد! ما در این مقاله قصد داریم شما را با بازاریابی ویدیویی، روش‌های اجرا، مزایا و معایب استفاده از آن به طور کامل آشنا کنیم. پس اگر می‌خواهید در این زمینه اطلاعات کاملی کسب کنید،

0
0
63
بازاریابی ویدیویی چیست و چرا باید از بازاریابی ویدیویی استفاده کنیم!

تعریف بازاریابی ویدیویی

اگر یک عکس، هزارها کلمه حرف برای گفتن داشته باشد پس تصور کنید که یک ویدیو تا چه اندازه ارزشمند خواهد بود؟ این پایه و اساس بازاریابی ویدیویی است؛ یک استراتژی بازاریابی روبه‌جلو که یک فیلم جذاب را با کمپین‌های بازاریابی شما در هم می‌آمیزد! 

بازاریابی ویدیویی یا ویدیو مارکتینگ، تعریف بسیار ساده‌ای دارد و همان‌طور که از نام آن پیدا است، به استفاده از ویدیو جهت تبلیغ و بازاریابی برای یک برند، محصولات یا خدمات خاص گفته می‌شود. به طور معمول برندهای مختلف برای تأثیرگذاری هرچه بیشتر تبلیغاتشان، این روش مارکتینگ را در دستور کار روش‌های بازاریابی خود قرار می‌دهند. این ویدیوها می‌توانند شامل تجربه مشتری، ویدیوهایی از رویدادهای زنده، توضیحاتی درباره برند، ویدیوهای آموزشی، فیلم‌های سرگرم‌کننده و بسیاری موارد مشابه دیگر باشند.

چرا بازاریابی ویدیویی؟

بسیاری از مردم این سوال را می‌پرسند که چرا باید در کسب‌وکار خود از بازاریابی ویدیویی استفاده کنند؟ پاسخ واضح است، ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که در آن برای انجام هر کاری به دنبال آسان‌ترین راه هستیم، طوری که افراد بسیاری ترجیح می‌دهند به جای خواندن یک کتاب آموزشی درباره یک موضوع خاص، تمام اطلاعات لازم را در یک ویدیوی خلاصه‌شده چند دقیقه‌ای به طور یک‌جا و به شیوه‌ای آسان به دست بیاورند. این دقیقاً همان دلیلی است که هر کسب‌وکاری نیاز دارد! شما با استفاده از ویدیو مارکتینگ می‌توانید در مدت زمان بسیار کم، کسب‌وکار خود را به مخاطبین معرفی کرده و اعتماد آن‌ها را جلب کنید تا در نهایت به مشتری دائمی شما تبدیل شوند.  

چگونگی عملکرد ویدیو مارکتینگ

روش کار بازاریابی ویدیویی بسیار ساده است؛ برند شما ویدیوهایی را منتشر می‌کند که در جهت تبلیغ و ارتقاء شرکتتان تولید شده‌اند. این ویدیوها به فروش شما جهت می‌دهند، سطح آگاهی نسبت به محصولات و خدماتتان را بالا می‌برند و موجب وفاداری مشتریان می‌شوند. البته توجه داشته باشید که این مسئله در عمل، اندکی پیچیده‌تر است؛ ویدیو مارکتینگ نیز مانند بسیاری دیگر از روش‌ها بازاریابی، مبتنی بر داده است، بنابراین شما برای استفاده از آن باید معیارهای مختلفی را در نحوه تعامل با مشتری در نظر بگیرید.

برای توسعه استراتژی بازاریابی ویدیویی به موارد زیر نیاز است:

 • تخصیص منابع:

شما برای طراحی و تهیه ویدیو به صرف بودجه برای مواردی مانند تجهیزات مناسب، نرم‌افزار ویرایش خوب و یک فرد متخصص در زمینه ویدیو مارکتینگ نیاز دارید. همچنین علاوه بر بودجه، لازم است که زمان کافی نیز برای انجام این کار صرف شود.

 • داستان‌پردازی

 داستان‌پردازی در هیچ کاری به اندازه بازاریابی ویدیویی ارزشمند نیست؛ بنابراین سعی کنید تا با استفاده از آن، ذهن مخاطبینتان را درگیر سازید. مشخص کنید که می‌خواهید چه داستان‌هایی را به دیگران بگویید و قصد دارید چگونه آن‌ها را روایت نمایید.

 • درگیر کردن مخاطب

 برای تأثیرگذاری یک ویدیو تنها روایت داستان در آن کفایت نمی‌کند، بلکه باید با انجام این کار به روش اصولی و درست، مخاطبینتان را درگیر کنید. به منظور جذب مخاطب بیشتر، سعی کنید داستان‌هایتان جذاب و جذاب‌تر شوند.

 • ویدیوهای کوتاه

 اگرچه اندازه مشخصی برای ویدیوهای بازاریابی تعیین نشده، اما قاعده کلی بر این است که هرچه ویدیو کوتاه‌تر باشد، بهتر است. برای ویرایش، بی‌رحمانه عمل کنید و تمام چیزهای عجیب‌وغریب و اضافی را حذف کنید. تنها مواردی را باقی بگذارید که بیشترین توجه را به خود جلب می‌کنند و از آن‌ها نهایت استفاده را ببرید.

 • انتشار

 ویدیوهایتان را به شیوه‌ای گسترده و در جاهای مختلف از جمله وب‌سایت خود، یوتیوب، تمام کانال‌هایتان در شبکه‌های اجتماعی و ... منتشر کنید و با استفاده از آن به تبلیغ کالا و خدماتتان بپردازید.

 • تجزیه‌وتحلیل

آمار و ارقام را بررسی کنید تا پی ببرید که کدام ویدیوها و به چه دلیلی، بیشترین تأثیر را می‌گذارند.

صاحبین مشاغل موفق در بازاریابی ویدیویی به دنبال یک سری موارد مشخص هستند و ویدیوهایی که تولید می‌کنند، معمولاً دربرگیرنده موارد زیر می‌باشند:

 • معرفی جنبه‌های مختلف یک کسب‌وکار از جمله نقاط ضعف و قوت آن.
 • معرفی محصولات یک شرکت و آموزش طرز استفاده از آن به مخاطبین.
 • توضیحاتی درباره خدمات یا محصولات یک شرکت.
 • معرفی گروهی که در یک زمینه خاص فعالیت دارد.  

بیشتر بخوانید: بازاریابی اینترنتی چیست و چه نقشی در رونق کسب‌و‌کار شما دارد؟

مزایای استفاده از بازاریابی ویدیویی

به کار بردن ویدیو برای بازاریابی، چیزی نیست که برای استفاده یا عدم استفاده از آن دو دل باشید! اگرچه زمانی تنها تعداد افراد معدودی از ویدیو مارکتینگ استفاده می‌کردند، اما امروزه استفاده از بازاریابی ویدیویی برای تبلیغ برند به یک امر ضروری تبدیل شده است که نباید از آن غافل شد. شاید در ابتدا تصور کنید که استفاده از ویدیو برای بازاریابی، کمی هزینه‌بر است یا این که وقت زیادی از شما می‌گیرد. اگرچه تمام این نگرانی‌ها، درست و به‌جا هستند، اما باید بگوییم که با درک ارزش واقعی بازاریابی ویدیویی، تمام این موارد برطرف خواهند شد و برای درک ارزش واقعی ویدیو مارکتینگ باید با مزایای استفاده از ویدیو در بازاریابی بیشتر آشنا شوید. به همین دلیل ما در قسمت زیر به طور خلاصه تعدادی از مزایای این روش بازاریابی را عنوان کرده‌ایم:

 • مخاطبین عاشق تماشای ویدیو هستند

اگر قرار باشد از تمام افراد روی کره زمین نظرسنجی کنید و از تک‌تک آن‌ها بپرسید که چه احساسی نسبت به فیلم دارند، تقریباً تمام آن‌ها خواهند گفت که عاشق تماشای فیلم هستند. ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که عصر طلایی برای تماشای فیلم به شمار می‌آید و در هیچ دوره‌ای به این اندازه، افراد به دیدن ویدیو عادت نداشته‌اند که مرتباً به دنبال سرگرمی و شکار اطلاعات باشند.

اینترنت و پیشرفت در تکنولوژی‌های ارتباطی، این امکان را برای مردم فراهم آورده است که در هر مکان و زمانی، فیلم‌های با کیفیت عالی را تماشا کنند و بدون شک عاشق آن هستند.

علاوه بر این، مطالعات نشان داده‌اند که مشتریان، بیشتر (با نسبت 1:4) ترجیح می‌دهند ویدیویی درباره یک شرکت تماشا کنند تا این که درباره آن مطلبی بخوانند. تحقیق دیگری نشان داده است که پردازش یک ویدیو نسبت به متن را 60,000 بار سریع‌تر می‌توان انجام داد. از طرف دیگر افرادی با دیدگاه مدرن‌تر دوست دارند که همه چیز بسیار ساده باشد و ویدیو می‌تواند این سادگی را در اختیار آنان قرار دهد. به همین دلیل است که اگر ویدیویی را منتشر کنید، برای دیده شدن آن نیازی به متقاعد کردن مخاطبینتان ندارید، زیرا آن‌ها به اندازه کافی به دنبال ویدیو شما گشته‌اند.

 • ویدیوها به  شما کمک می‌کنند تا در رتبه‌بندی دومین موتور جستجوی بزرگ جهان جای بگیرید:

شاید تاکنون نشنیده باشید، اما جالب است بدانید که یوتیوب، دومین موتور جستجوی بزرگ جهان با دامنه فعالیت گسترده است. پس با توجه به این که مردم هر روز تعداد زیادی فیلم تماشا می‌کنند، منطقی است که بزرگ‌ترین پلتفرم ویدیویی، جایی باشد که در جستجوی آن هستید.

مشخص است که اکثر مردم برای دست‌یابی به مطالب مختلفی مانند اطلاعات درباره بازیگران یا مطالب مشابه در گوگل به جستجو می‌پردازند. اما کسانی که در یوتیوب سرچ می‌کنند به دنبال چه چیز هستند؟ مردم علاوه بر ویدیوهای کانال‌هایی که دنبال می‌کنند، از یوتیوب برای یافتن ویدیوهای آموزشی مخصوصاً ویدیوهای «چگونه» یا «how to» که هر چیزی که بخواهید را به شما آموزش می‌دهند، استفاده می‌کنند. تحقیقی در این زمینه نشان داده است که در طول دو سال گذشته جستجو برای فیلم‌های آموزشی 70 درصد افزایش پیدا کرده است. پس بدین ترتیب، دلیلی وجود ندارد که بگویید نمی‌خواهید با بازاریابی ویدیویی، بخشی از این جامعه باشید.

 • ویدیوها برای تمام موتورهای جستجو مناسب هستند:

ویدیوهایی که درست می‌کنید، فراتر از یوتیوب خواهند رفت تا تأثیر به‌سزایی در سئو شما داشته باشند. در طی چند سال اخیر، موتورهای جستجو با ارائه نتایج مناسب و ارزشمند بر بهبود هرچه بیشتر تجربیات کاربرانشان متمرکز شده‌اند. اگر این موضوع را با علاقه روز افزون مردم به فیلم‌ها ترکیب کنید، درمی‌یابید که چرا در حال حاضر موتورهای جستجو، فیلم‌ها را به عنوان محتوایی بسیار ارزشمند در نظر می‌گیرند. به همین علت است که معمولاً در میان نتایج جستجوی خود در گوگل، ویدیوهایی را نیز مشاهده می‌کنید.

اکنون سوال این‌جا است که چگونه می‌توانید ویدیوی برند خود را در میان این نتایج مشاهده کنید؟ اگرچه موتورهای جستجو راز چگونگی کار کردن الگوریتم‌های آن‌ها را فاش نمی‌کنند، اما به شما این اطمینان را می‌دهیم که ویدیوی منتشر شده در وب‌سایتتان، در این زمینه به شما کمک می‌کند. در واقع پژوهشی در این زمینه نشان داده است در صورتی که ویدیویی را در وب‌سایت خود منتشر کرده باشید، شانستان را برای ظاهر شدن در لیست نتایج جستجوی گوگل تا 53 درصد بالا برده‌اید.

این مسئله چطور امکان‌پذیر است؟ پاسخ بسیار ساده است، ویدیوها میانگین زمان بازدید از صفحه شما را افزایش می‌دهند و این یک عامل مهم در رتبه‌بندی گوگل است. به علاوه، تعداد دفعات مشاهده و اشتراک‌گذاری ویدیو، یک عامل مهم دیگر در بیشتر دیده شدن شما است. بنابراین مشخص می‌شود که ویدیوها نقش بسیار مهمی در سئو و بیشتر شناخته شدن کسب‌وکارها دارند.

 • امکان دست‌یابی به مخاطبین هدف از طریق ویدیوها بسیار راحت‌تر است:

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، مردم به طور کلی ویدیوها را دوست دارند و آن‌ها را بیشتر ترجیح می‌دهند. با این وجود، نمی‌توان تضمین کرد که با منتشر کردن هر ویدیویی، به مخاطبین هدف خود دست یابید. برای این کار باید از همان ابتدای فرآیند تولید ویدیو به فکر مخاطبین خود باشید و موضوع و شخصیت‌های ویدیوی خود را از دید مخاطب انتخاب کنید.

برای ایجاد ارتباطی موثر با مخاطبینتان، ویدیویی تولید کنید که در کنار معرفی محصول، نشان‌دهنده این باشد که نیازهای مخاطبین را درک می‌کنید. از سوی دیگر محصول خود را به عنوان راه‌حلی مناسب برای مشکل آن‌ها معرفی کنید. با انجام این کار می‌توانید ارتباطی قوی‌تر از همیشه با مخاطبین هدف خود برقرار کنید.

 • شبکه‌های اجتماعی با استفاده از ویدیوها رونق پیدا می‌کنند:

 اگر مردم عاشق فیلم هستند، پس فیلم همان چیزی است که باید به آن‌ها پیشنهاد کنید، به خصوص در جایی که افراد بسیاری حضور دارند و چه جایی بهتر از شبکه‌های اجتماعی! فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، لینکدین و تمام شبکه‌های اجتماعی که در طول چند سال گذشته برای انتشار انواع ویدیو مورد استفاده قرار گرفته‌اند، بهترین مکان برای اشتراک‌گذاری ویدیو هستند. انتشار یک ویدیوی جذاب و سرگرم‌کننده، حتی اگر موضوعی مرتبط با کسب‌وکار شما نداشته باشد، مردم را تشویق می‌کند تا پست‌هایتان را بیشتر دنبال کنند و این خود یک عامل مهم برای موفقیت در بازاریابی ویدیویی به شمار می‌آید.

 • کاربران تلفن همراه ویدیو را به هر چیز دیگری ترجیح می‌دهند:

 هنگام مسافرت، در بانک، پارک و حتی سر سفره شام، تلفن همراه چیزی است که امروزه مردم نسبت به همراه داشتن آن وسواس دارند. علاوه بر این که افراد برای برقراری ارتباط از تلفن همراه استفاده می‌کنند، بیشتر اوقات فراغت خود را با تلفن همراه پر می‌کنند .

تصور می‌کنید که مردم در این مواقع با موبایل‌هایشان چه کاری انجام می‌دهند؟ تماشای فیلم! 33 درصد از کاربران تبلت‌ها می‌گویند که هر روز حدود یک ساعت از وقت خود را به تماشای فیلم می‌گذرانند. در عین حال 28 درصد از کاربران تلفن‌های هوشمند نیز اظهار داشته‌اند که روزانه حداقل یک ویدیو تماشا می‌کنند.

فیلم‌های کوتاه خوب و سرگرم‌کننده برای استراحت‌های کوتاه بسیار مناسب هستند. به همین دلیل بسیاری از مردم، تماشای آن‌ها را دوست دارند. بنابراین اگر بتوانید بازاریابی ویدیویی را به استراتژی‌های بازاریابی خود بیفزایید، شما هم می‌توانید بخشی از این کاتالوگ ویدیویی باشید که افراد هر زمان که حوصله داشته باشند به آن مراجعه می‌کنند.

 • قابلیت بازیافت ویدیوها بسیار بالا است:

شاید بگویید درست کردن ویدیو می‌تواند برای کسب‌وکار پرهزینه باشد، اما به احتمال زیاد پس از خواندن این مقاله و به خصوص این نکته چنین تصوری نخواهید داشت. در حالی که ممکن است پس از انتشار ویدیو به آن به عنوان یک معامله تمام‌شده نگاه کنید، اما این تصور نادرست بوده و آن هم به این دلیل است که فیلم‌ها قابل بازیافت هستند.

این موضوع به چه معنی است؟ این بدان معنی است که شما می‌توانید ویدیوی کامل‌شده خود را به چیز دیگری تبدیل کنید! می‌توانید از ویدیوی خود گیف درست کنید، آن را برای شبکه‌های اجتماعی به ویدیوهای کوتاه آموزشی تبدیل نمایید، تصاویری را به منظور تبلیغات از آن تهیه کرده یا برای تهیه یک ویدیو جدید از آن الهام بگیرید و آن را به طور کامل تغییر دهید.

 • محصولات و خدمات شما در ویدیوها می‌درخشند:

 همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم مردم برای کسب اطلاعات درباره خدمات یک شرکت، ویدیو را به متن ترجیح می‌دهند. آمارها نشان داده‌اند که 98 درصد از کاربران اینترنت برای کسب اطلاعات درباره محصولات و خدمات یک شرکت، حداقل یک ویدیو تماشا کرده‌اند. در واقع افراد به طور غیرمستقیم از شما می‌خواهند که ویدیوهای خود را به آن‌ها نشان دهید. ویدیوها می‌توانند در مدت زمان بسیار کمی، محصولات و خدمات شما را معرفی کنند و بارها پخش شوند و برای مدت زمان زیادی در معرض دید مردم باقی بمانند.

دلیل این که محصولات و خدمات واقعاً در فیلم‌ها می‌درخشند، این است که فیلم‌ها ماهیتی ساده و مستقیم دارند و مغز، فیلم‌ها را سریع‌تر از چیزهای دیگر پردازش می‌کند.

 • ویدیوها نرخ تبدیل و خرید شما را افزایش می‌دهند:

با توجه به این که ویدیوها شما را بیشتر در معرض دید قرار می‌دهند و به مخاطبین متصل می‌کنند، می‌توانید انتظار این را داشته باشید که تجارت شما را هم رونق دهند. اگر وب‌سایت‌هایی که از ویدیو استفاده می‌کنند را با وب‌سایت‌هایی که از آن استفاده نمی‌کنند، مقایسه کنیم خواهید دید که وب‌سایت‌های بدون ویدیو دارای نرخ تبدیل 2.9 درصدی هستند. در حالی که وب‌سایت‌هایی که از ویدیو استفاده می‌کنند، تفاوت چشم‌گیری نشان می‌دهند و از نرخ تبدیلی برابر 4.8 درصد برخوردارند.

موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد، این است که 64 درصد افرادی که به صورت آنلاین خرید می‌کنند، گفته‌اند که این کار را پس از تماشای ویدیوی مربوط به محصول انجام داده‌اند و 40 درصد از کاربران تلفن‌های همراه نیز نظر مشابهی دارند. به عبارت ساده‌تر مردم پیش از خرید برای تکمیل اطلاعات خود به سراغ تماشای ویدیو می‌روند، بنابراین کاملاً طبیعی است که بخواهید با تولید ویدیو به بالا بردن میزان خرید خود کمک کنید.

 • بازاریابی ایمیلی نیز از ویدیوها سود می‌برد:

وارد کردن بازاریابی ویدیویی به استراتژی بازاریابی ایمیلی می‌تواند برای کسب‌وکار شما بسیار مفید باشد. قدرت استفاده از ویدیو برای کسب‌وکار به حدی زیاد است که تنها وارد کردن کلمه ویدیو در قسمت عنوان، نرخ باز کردن ایمیل را 7 تا 13 درصد بالا می‌برد.

ویدیوها نه تنها میزان باز کردن ایمیل شما را بالا می‌برند، بلکه در بالا بردن نرخ کلیک نیز تأثیر به‌سزایی دارند. به طور کلی اگرچه بازاریابی ایمیلی هنوز هم یکی از بهترین روش‌ها برای فروش محصولات به شمار می‌آید، شما می‌توانید با استفاده از ویدیوها، تأثیرگذاری آن را بیشتر کنید.

 • فیلم‌ها نوعی درون‌بین از مخاطبین را به شما می‌دهند:

یکی از نتایج مهمی که استفاده از ویدیو دربر دارد، این است که اگر به درستی استفاده شود، به عنوان پنجره‌ای به سوی مخاطب باز می‌‌گردد. اگرچه این مورد مختص ویدیوها نیست، اما می‌توانید داده‌های شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت، بازاریابی ایمیلی و دیگر موارد مشابه را جمع آوری کنید و به یک دیدگاه کلی نسبت به مخاطبین برسید.

در میان این داده‌ها می‌توانید به مواردی مانند سن، جنسیت، تعداد افرادی که ویدیوهایتان را تماشا کرده‌اند و واکنش آن‌ها نسبت به ویدیوها پی ببرید. استفاده از چنین داده‌هایی برای هر بازاریابی ضرورت دارد و هیچ چیز نمی‌تواند تا این اندازه درباره مخاطبین به شما اطلاعات دهد.

بیشتر بخوانید: سئو و بهینه سازی سایت در سال 2019 و هرآنچه که باید درباره آن بدانید

معایب استفاده از بازاریابی ویدیویی

آمارها نشان داده‌اند که حدود 40 درصد از بازاریاب‌ها معمولاً از به کار بردن بازاریابی ویدیویی اجتناب می‌کنند، زیرا علاوه بر این که استفاده از آن، کار راحت و ساده‌ای نیست، این نگرانی هم وجود دارد که نتیجه مطلوبی در پی نداشته باشد. از دیگر معایب کلی استفاده از ویدیو مارکتینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه‌بر بودن:

 در حالی که برای تولید محتوای نوشتاری، تنها به تسلط بر اصول نگارشی و یک سیستم معمولی برای تایپ نیاز دارید، تولید ویدیو نیازمند توانایی کار با نرم‌افزارهای مختلف یا سپردن کار به شرکت‌های فعال در این زمینه است. هریک از این موارد نیازمند صرف هزینه هستند و موجب گران‌تر شدن بازاریابی ویدیویی نسبت به دیگر روش‌های بازاریابی می‌شوند.  

 • زمان‌بر بودن:

برای درست کردن یک ویدیو نسبت به تولید محتوای نوشتاری به صرف وقت بیشتری نیاز است. به عنوان مثال چنانچه شما بخواهید یک ویدیوی تبلیغاتی درست کنید، از یک سو نیاز به محتوای کافی برای داستان ویدیو دارید و از طرف دیگر از نظر فنی نیز باید برای آن وقت بگذارید. بنابراین تولید یک ویدیو، به زمان بیشتری نسبت به تولید محتوای نوشتاری نیاز دارد.

 • مشکلات فنی متعدد:

 اگرچه بر سر راه عرضه محتوای متنی معمولاً مشکلات فنی کمتری وجود دارد، اما در مورد محتوای ویدیویی، این حالت صادق نیست و معمولاً مواردی مانند پایین بودن سرعت بارگذاری، نداشتن امکانات کافی، مشکلاتی در عرضه برخی از محتواها و ... می‌توانند بازاریابی ویدیویی را با مشکل مواجه کنند.

 • مصرف اینترنت:

مصرف اینترنت، یکی دیگر از معایبی است که بازاریابی ویدیویی دارد. بارگذاری و انتشار ویدیو، حجم زیادی از اینترنت شما را مصرف می‌کند. این در حالی است که محتوای متنی، حتی اگر چند تصویر نیز داشته باشد، حجم خیلی کمی از اینترنت مصرف می‌کند. از طرف دیگر مخاطبین با دیدن ویدیوهای تبلیغاتی حجیم ترجیح می‌دهند که ندیده از آن رد شوند. بنابراین در این صورت با وجود صرف هزینه زیاد ممکن است به نتیجه مطلوب دست پیدا نکنید. البته برای رفع این مشکل می‌توانید به جای ویدیوهای طولانی از قرار دادن ویدیوهای کوتاه و کم‌حجم استفاده کنید.    

بیشتر بخوانید: بازاریابی ایمیلی و هر نکته مهمی که باید در مورد آن بدانید!

نکاتی برای موفقیت در بازاریابی ویدیویی

ساخت ویدیو و انتشار آن به تنهایی نمی‌تواند موفقیت کار بازاریابی شما را تضمین کند، بلکه برای این که بازاریابی ویدیویی به نتیجه خوبی برسد، بهتر است که یک سری نکات مهم را در فرآیند ساخت و انتشار مد نظر قرار دهید.

نکاتی که باید برای ساخت محتوای ویدیویی موفق در نظر بگیرید:

 • استفاده از چند روش بازاریابی به طور همزمان:

 اگر وب‌سایتی دارید که می‌خواهید در آن به بازاریابی برای کالاها و خدمات خود بپردازید، بهتر است که به جای استفاده از یک روش بازاریابی، چند روش را به طور همزمان مورد استفاده قرار دهید. به عنوان مثال، در کنار محتوای ویدیویی از ارائه محتوای متنی نیز استفاده کنید تا تأثیرگذاری محتوا بیشتر شود.

 • تمرکز روی محتوا:

 به جای این که وقت خود را صرف چگونگی انجام کار و حواشی آن کنید، تمرکزتان را روی تولید محتوای ویدیویی موثر بگذارید. به عنوان مثال به جای این که به دنبال تهیه یک دوربین بسیار باکیفیت برای تولید ویدیو باشید، به انتخاب موضوع ویدیو و داستان آن توجه کنید.

 • برو‌سپاری کنید:

 یکی دیگر از اصول موفقیت در بازاریابی ویدیویی این است که به جای این که زمان و هزینه زیادی برای تولید ویدیو صرف کرده و در عین حال به دلیل نداشتن تجربه و تخصص کافی نتوانید به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید، آن را به افراد متخصص در زمینه تهیه و تولید ویدیو واگذار کنید. در این صورت، می‌توانید یک ویدیوی خوب و باکیفیت داشته باشید که با انتشار آن مخاطبین بسیاری را به سمت خود جذب ‌می‌کنید.

 • از چهره‌های معروف استفاده کنید:

 یکی از روش‌های بسیار کارآمد در بازاریابی ویدیویی به کار بردن چهره‌های معروف و مردمی در ویدیوها است. اگرچه این کار ممکن است هزینه‌هایی در پی داشته باشد، اما به دلیل بالا بردن احتمال موفقیت، ارزش صرف هزینه را دارد. چهره‌های معروف، طرفداران خاص خود را دارند که به گفته‌های آن‌ها اعتماد می‌کنند. بنابراین شما با انجام این کار باعث جلب اعتماد به برند خود می‌شوید و به زودی افراد زیادی را به مشتریانتان اضافه می‌کنید.

 • موقعیت مناسب را برای انتشار انتخاب کنید:

به همان اندازه که روش تولید درست و محتوای مناسب یک ویدیوی تبلیغاتی اهمیت دارد، انتشار آن در مکان مناسب هم مهم است. این که شما ویدیوی خود را در چه قسمتی از وب‌سایتتان قرار دهید تا بیشتر در معرض دید باشد یا این که آن را برای انتشار به چه کانال‌هایی بسپارید، در راهنمایی مخاطبین هدف به سوی شما بسیار تأثیرگذار است.

 • سنجش میزان موفقیت:

برای سنجش میزان موفقیت در هر کاری باید میزان سود و زیان مشخص شود و ویدیو مارکتینگ هم از این امر مستثنی نیست. شما نباید تنها با تولید و انتشار ویدیو، آن را به حال خود رها کنید، بلکه باید داده‌های حاصل از آن را بررسی نمایید تا دریابید که با توجه به بودجه مصرفی تا چه حد در کار خود موفق بوده‌اید. این کار به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف و قوت کار خود را پیدا کرده و بهترین روش‌ها را برای ادامه کارتان انتخاب کنید.

 • انتخاب تیترهای جذاب:

 برای تولید یک ویدیو هر چقدر هم وقت، تخصص و هزینه صرف کرده باشید، تا زمانی که نتوانید با استفاده از تیتر جذاب و مناسب افراد را برای دیدن آن مشتاق سازید، کار خود را به درستی انجام نداده‌اید. به همین دلیل است که انتخاب تیتر و متن مناسب که در آن از کلمات کلیدی پرکاربرد استفاده شده باشد، بخش بسیار مهمی در فرآیند انتشار ویدیو و جذب مخاطب به شمار می‌آید.

 • از قرار دادن لوگو غافل نشوید:

 اضافه کردن لوگو به ویدیو به شما کمک می‌کند که کسب‌وکار خود را معرفی کرده و برای خود برندسازی کنید. علاوه بر این می‌توانید با افزودن لینک وب‌سایتتان به محتوای متنی ویدیو، افراد بسیاری را به سمت وب‌سایت خود روانه کنید.

بیشتر بخوانید: اهمیت طراحی لوگو و تاریخچه لوگو از گذشته تا به امروز!

روش‌های مختلف بازاریابی ویدیویی

ابتدایی‌ترین نوع بازاریابی ویدیویی، تبلیغات تلویزیونی بود که بعدها با گسترش اینترنت، پا را از این محدوده فراتر نهاده و روز به روز بر تنوع روش‌های این نوع بازاریابی افزوده شد. در قسمت زیر انواع روش‌های ویدیو مارکتینگ معرفی شده‌اند:

 • شبکه‌های اجتماعی:

 با توجه به توسعه روزافزون شبکه‌های اجتماعی و تعداد زیاد کاربرانی که در آن‌ها عضو هستند، امروزه استفاده از این رسانه‌ها برای انتشار ویدیوهای کوتاه و بلند بسیار رایج شده است و افراد بسیار زیادی به طور روزانه از رسانه‌هایی چون توییتر و اینستاگرام برای قرار دادن ویدیوهای خود استفاده می‌کنند.

 • پخش زنده:

 ارتباط مستقیم با مخاطبین یکی از موثرترین روش‌ها در بازاریابی است و پخش زنده ویدیویی، بهترین راه برای انجام این کار می‌باشد. شما با استفاده از این روش می‌توانید:

 • با مخاطبین بسیاری به طور مستقیم در ارتباط باشید.
 • به ابهامات و سوال‌های آن‌ها پاسخ دهید.
 • از جدیدترین محصولات خود رونمایی کنید.
 • با افراد سرشناس همراه شوید و توجه افراد بسیاری را به خود جلب کنید.

توجه کنید که اگر می‌خواهید مخاطبین را برای نگاه کردن به پخش زنده خود مشتاق‌تر سازید، بهتر است پیش‌تر درباره ساعت پخش به آن‌ها اطلاع دهید. این کار مردم را درباره این که چه چیزی در انتظار آن‌ها است، کنجکاو می‌کند. به همین دلیل تعداد افرادی که ویدیوی زنده شما را تماشا می‌کنند، افزایش پیدا می‌کند.

 • استفاده از انیمیشن:

انیمیشن چیزی است که می‌تواند حتی مسن‌ترین افراد را هم با اشتیاق هرچه تمام‌تر به تماشا بنشاند. به شما اطمینان می‌دهیم که اگر بتوانید انیمیشن را به گونه‌ای درست کنید که افراد را به دوران کودکیشان بازگرداند، درصد بسیار زیادی از بینندگان انیمیشن، به دنبال‌کننده‌ای مشتاق برای کارهایتان تبدیل خواهند شد.

بیشتر بخوانید: بازاریابی محتوایی چیست و چگونه می‌تواند کسب‌وکار شما را متحول کند؟

سخن پایانی

در این مطلب با بازاریابی ویدیویی، مزایا و معایب آن شدید. این نوع بازاریابی به یکی از محبوب‌ترین روش‌ها تبدیل شده است و اگر طبق اصول پیش برود،‌ می‌تواند نتایج شگفت‌انگیزی در پی داشته باشد. حال که شما هم با این روش بازاریابی آشنا شدید، می‌توانید کسب‌وکار خود را به روشی موثر به مخاطبین معرفی کنید.

نظرات

09120638910