این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد طراحی سایت - بازاریابی اینترنتی - کیهان افزار کاملا محفوظ می باشد

هشت استفاده کارآمد از آیکون ها در طراحی سایت

فرض کنید قصد دارید به صورت آنلاین کالا یا خدماتی را خریداری کنید. در گوگل جستجو می‌کنید و فروشگاه ها یا سرویس دهندگان بیشماری پیدا می‌کنید. حالا بین این همه گزینه شما کدام را انتخاب می کنید؟ قطعا طراحی سایت در انتخاب شما تاثیر قابل توجهی دارد پس لازم هست که یک بازنگری در اجزای وب سایت و المان هایی که در آن به کار رفته داشته باشید.

0
0
69
هشت استفاده کارآمد از آیکون ها در طراحی سایت

در این مقاله قصد داریم مهم ترین کاربرد آیکون ها که نقش قابل توجهی در طراحی سایت و البته جذب مخاطب دارد را معرفی کنیم.                                    

طراحی جذاب و جلب توجه مخاطب

یکی از اصول اولیه بازاریابی، جلب توجه مخاطب هست. معمولا مردم به مطالعه گزارش های ساده‌ و معمولی که در آن ها از هیچ طرح جالبی استفاده نشده، علاقه ندارند. آن ها به دنبال اطلاعاتی هستند که در قدم اول به اندازه کافی جذابیت ظاهری داشته باشد تا برای مشاهده آن وقت بگذارند.

حالا باید تمام تلاش تان را به کار ببرید تا با استفاده از روش های ممکن، نظر مخاطب را جلب کنید. یکی از راه هایی که می‌توانید این کار را انجام بدهید، استفاده از آیکون های جذاب هست.

استفاده از آیکون ها در فهرست

به منظور بازاریابی و فروش بیشتر، سعی کنید ویژگی های منحصر به فرد خود را به شکل مناسب و جذابی فهرست کنید. این کار را می‌توانید با استفاده از آیکون های جذاب و با کمک روندهای رایجی که در طراحی سایت به کار میروند انجام بدهید. فهرست ها معمولا ملال آور و خسته کننده هستند بنابراین افزودن آیکون می‌تواند به فهرست ویژگی‌ها، ظاهر جذاب تری بدهد.

در تعامل با مشتری خلاق باشید

شما می توانید با طراحی تعدادی آیکون جذاب، مخاطب را به گذراندن زمان بیشتری در سایت تان ترغیب کنید. مشتری برای خرید کالا یا دریافت خدمات به  سایت های اینترنتی مراجعه می‌کند. حالا با کمی خلاقیت می توانید مشتریان را تشویق کنید که سایت شما را از بین وب سایت های متعدد انتخاب کنند.

برای این کار باید آیکون ها را به نحوی طراحی کنید که مشتری را به تعامل بیشتر تشویق کند. توجه کنید که استفاده از آیکون ها به مکان و موقعیت خاصی محدود نمی‌شود. نماد های روتین و معمول، جذابیتی برای جلب نظر مخاطب ندارند پس از یک زاویه دیگر به مسائل نگاه کنید و طرحی بدهید که مخاطب تا به حال شبیه آن را ندیده باشد.

درسته که خلاق بودن هیچ وقت کار ساده ای نبوده اما به خاطر داشته باشید یک طرح جالب، همیشه تو ذهن می ماند. این مورد را همیشه به خاطر داشته باشید که مشتری، شما را تنها به دلیل وجه تمایزی که با سایرین دارید انتخاب می‌کند.

چرا بعضی از گزینه های فهرست آیکون ندارند؟

در فهرست سایتی که محصولات و یا خدمات متعددی ارائه می‌کند، تمامی آن ها باید یک آیکون منحصربفرد داشته باشند. فرض کنید چند مورد در فهرست محصولات، بر خلاف سایر کالا ها آیکون نداشته باشند. احتمالا این حس به شما دست می دهد که این محصول بخصوص آن قدری که باید، اهمیت نداشته که برای همه محصولات آیکون طراحی شده به جز این!

به این نکته در طراحی سایت حتما دقت کنید چون اشتباهاتی از این دست زیاد تکرار می‌شوند.

استفاده مناسب از انیمیشن ها

لزومی ندارد همیشه آیکون ها ثابت و ایستا باشند، می‌توانید برای افزایش بهره وری یک آیکون، آن را متحرک طراحی کنید. این کار تاثیر شگفت انگیزی در جلب توجه مخاطب دارد. قبل از آنکه آیکون مد نظرتان را متحرک کنید، ابتدا بر هدفی که در ذهن دارید تمرکز کنید و مطمئن بشوید که انجام این کار لازم هست یا نه.

 مورد دیگری که حتما باید به آن توجه کنید، رعایت تناسب سایت و حد اعتدال در به کار بردن انیمشن هست. تصاویر گرافیکی متحرک اگر بیش از حد تکرار بشوند نه تنها تاثیر مثبتی در طراحی سایت ندارند بلکه تمرکز مخاطب را هم از بین می‌برند.              

با در نظر گرفتن آیکون مناسب، خدماتی که ارائه می‌دهید را متمایز کنید

استفاده از آیکون ها در طراحی سایت نه تنها جذابیت ظاهری دارد بلکه خوانایی متن را هم افزایش می‌دهد. با این وجود، مطمئن شوید آیکونی که طراحی کردهاید، با محتوا صفحه ارتباط دارد و سعی کنید تا جایی که امکان دارد از طرح های ساده و مینیمال استفاده کنید.

 قبل هر کاری باید زمینه ای که می خواهید با آیکون، آن را معرفی کنید بشناسید و در ادامه به یافتن ایده مناسب برای طراحی فکر کنید، از رنگ گرفته تا سبک باید قبل از پیاده سازی کاملاً مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.

جایگذاری

بسته به اینکه هدف از استفاده یک آیکون چیست، باید آن را در موقعیت مناسبی قرار بدهید. آیکون‌ها همیشه کاربر پسند هستند به همین خاطر استفاده از آن ها در وبسایت ها رواج داره و از محبوبیت بالایی برخوردار هستند و به نظر می رسد که همیشه جذابیت دارند؛ بنابراین سعی کنید در طراحی آیکون‌ کمی خلاقیت به خرج بدهید. آیکون‌ها را در ستون جانبی، هدر، فهرست ویژگی‌ها، یا حتی اگر با کسب و کارتان تناسب دارد، در عناوین استفاده کنید.

منوی سایت

نظر طراحان و توسعه دهندگان مختلف در این مورد متفاوت است، اما می‌تواند از آیکون، در منوهای سایت استفاده کنید. شما می‌توانید طرح ها و شکل هایی که جذاب به نظر می‌رسند را با هم ترکیب کنید تا ظاهر جذاب تری برای طراحی سایت تان ایجاد کنید. این کار تقریباً کل وب سایت شما را منحصر بفرد می کند.

در تصویر زیر همانطور که مشاهده می‌کنید برای آدرس، تلفن، پیامک، ایمیل و حتی ساعت کاری آیکونهایی متناسب با همان عنوان طراحی شده اند.

سخن آخر                                

قبل از طراحی آیکون‌ سایت، مطمئن شوید که مسیر درست را دنبال می‌کنید. در این زمینه می‌توانید از متخصصان حرفه ای طراحی آیکون هم کمک بگیرید و مطمئن باشید که نتیجه مناسبی خواهید گرفت. سعی کنید کار منحصر به فردی را از خود به نمایش بگذارید و نسبت به سایرین عملکرد بهتری داشته باشید تا بهترین نتایج را کسب کنید

نظرات

09120638910