این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد طراحی سایت - بازاریابی اینترنتی - کیهان افزار کاملا محفوظ می باشد

هفت نکته ضروری برای طراحی سایت فروشگاه اینترنتی که باید در نظر داشته باشید

نتایج موتور‌های جستجو یکی از مهم‌ترین منابع ترافیک فروشگاه‌های اینترنتی هستند. برای خرید یک محصول بخصوص تعداد اندکی فروشگاه اینترنتی معتبر است و بسیاری از افراد برای خرید کالا، نام آن را در شبکه‌های اجتماعی جستجو می‌کنند و هر نتیجه‌ای که در صفحه اول دیده شود را انتخاب می‌کنند.

0
0
124
هفت نکته ضروری برای طراحی سایت فروشگاه اینترنتی که باید در نظر داشته باشید

وقتی هدف نهایی که به دنبال آن هستید افزایش فروش است، اهمیت بهینه سازی سایت بیشتر احساس می‌شود و هر چقدر سایتی که طراحی کرده‌اید بازدید کننده بیشتری داشته باشد، فروش سایت هم افزایش پیدا می‌کند. مطمئن‌ترین روش برای چنین کاری، بهینه سازی یا سئو سایت است. پس چرا با وجود آن که همه فروشگاه‌های اینترنتی به دنبال آن انجام آن هستند در نهایت تنها تعداد محدودی از سایت‌ها در این زمینه نتایج موفقی می‌گیرند و بقیه نمی‌توانند؟

در این مقاله 7 نکته ضروری برای طراحی سایت فروشگاه اینترنتی را معرفی می‌کنیم که رعایت آن‌ها تاثیر قابل توجهی بر موفقیت سایت فروشگاهی شما خواهد داشت.

هر چند که اصول سئو برای یک سایت‌ معمولی، تفاوتی با آن چه که برای بهینه سازی فروشگاه‌های اینترنتی باید انجام بدهید ندارد اما توجه داشته باشید که ساختار فروشگاه اینترنتی تفاوت‌هایی با سایر وب سایت‌ها دارد که نیاز به یک استراژی بخصوص برای سئو سایت پیدا می‌کند. 

1- در نظر گرفتن متن جاگزین یا Alt Text برای تمامی تصاویر

به طور کلی هیچ روشی برای آنالیز تصاویر وجود ندارد و موتور‌های جستجو نمی‌توانند تفاوتی بین محتوای دیداری آن‌‎ها قائل بشوند. اما صبر کنید، یک راهی وجود دارد که به کمک آن می‌توانید این مشکل را برطرف کنید: موتور‌های جستجو مثل گوگل، فقط قابلیت تحلیل متن را دارند پس می‌توانید با نسبت دادن یک عبارت مرتبط به عکسی که در سایت قرار داده‌اید، آن را برای موتور جستجو تعریف کنید. گوگل هم عکس‌ها را بر اساس همین متن‌های جایگزین تحلیل و یا ایندکس می‌کند. علاوه بر‌ این، یک ویژگی دیگر که استفاده از Alt text را کاربردی‌‌تر کرده این است که اگر تصویر به هر دلیلی نمایش داده نشود، بیننده می‌تواند متن جایگزین آن را مطالعه کند و متوجه بشود که این عکس درباره چه موضوعی بوده.

2- استفاده موثر از وبلاگ

لینک‌ خارجی یکی از تاثیرگذار‌ترین فاکتور‌های موثر در سئو سایت هست. برای این کار بهتر است صفحه‌ای با محتوا مرتبط به سایت شما لینک شده باشد. آیا واقعا فکر می‌کنید صفحه‌ای مرتبط‌ تر از وبلاگ همان سایت هم پیدا می‌شود؟ قطعا نه!

برخی مطالب را فقط در وبلاگ به آن‌ها اشاره کنید و مخاطب را ایجاب کنید که همیشه به وبلاگ سر بزند. این کار باعث می‌شود موتور‌های جستجو امتیاز بیشتری برای سایت شما قائل بشوند و علاوه بر این، نوعی ارتباط دائمی هم با مشتریان برقرار کرده‌اید.

3- بهره مندی از لینک‌های داخلی در طراحی قروشگاه اینترنتی

شکی در این نیست که اهمیت لینک‌های خارجی که به سایت شما ارجاع داده می‌شوند به مراتب بیشتر از لینک‌های داخلی است اما از ایجاد این دسته از لینک‌ها هم نباید غافل شد. علاوه بر این که لینک سازی داخلی هزینه خاصی ندارد و به راحتی می‌توانید آن‌ها را ایجاد کنید بلکه این کار باعث می‌شود تعداد لینک‌هایی که به وب سایت شما ارجاع داده می‌شوند هم افزایش پیدا کنند. ویژگی قابل توجهی که از دید موتور‌های جستجو امتیاز مهمی محسوب می‌شود.

4- از نظرات مشتریان حداکثر استفاده را ببرید

بازخورد مثبت مشتریان فعلی یک فروشگاه اینترنتی نه تنها باعث افزایش اعتماد مشتریان بالقوه می‌شود بلکه توضیحات متنی بیشتری هم برای محصولاتی که در سایت قرار داده‌اید فراهم می‌کند. دعوت از مشتریان برای ارسال نظرات‌شان، به نحوی استفاده رایگان از مخاطب برای بهینه سازی صفحات سایت محسوب می‌شود.

5- برای محصولات مختلف از توضیحات متای منحصربفرد استفاده کنید

یکی از مهم‌ترین مواردی که موتور‌های جستجو به آن توجه می‌کنند، توضیحات متای صفحات سایت است. به طور کلی اگر از متن تکراری در طراحی سایت استفاده کنید، هیچ امتیازی برای سایت شما محسوب نمی‌شود پس برای هر یک از محصولاتی که در فروشگاه اینترنتی قرار می‌دهید، توضیحات متای جداگانه تهیه کنید.

6- اهمیت تشخیص کلمات کلیدی مناسب

اگر کلمات کلیدی را به درستی انتخاب نکرده باشید حتی استفاده از محتوای متنی و یا تصویری مناسب هم در طراحی و سئو سایت کمک خاصی به شما نمی‌کند. اولین قدم برای تهیه یک محتوای ایده آل، شناسایی عبارات کلیدی است که متن باید درباره آن‌ها نوشته بشود. پس بیشتر روی این بخش تمرکز کنید و منتظر بهترین بازخورد‌ها باشید.

7- محتوا تکراری هر آنچه که برای سئو سایت رشته کرده‌اید را پنبه می‌کند!

موتور‌های جستجو به کمک مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها می‌توانند هر متن تکراری که در سایت قرار می‌دهید را شناسایی کنند. چنین اشتباهی در طراحی سایت نه تنها برای مخاطب کسل کننده است بلکه یک امتیاز منفی هم در سئو سایت به حساب می‌آید.

تا جایی که امکان دارد تلاش کنید و خلاقیت به خرج بدهید تا محتوای بکر و جدید بر روی سایت قرار بدهید. نتیجه کار، ارزش این همه زحمت را دارد!

سخن آخر

امروزه هر کسی که قصد راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی دارد به دنبال راه اندازی فروشگاه اینترنتی است. البته که طراحی یک فروشگاه اینترنتی موفق، کار غیر ممکن و یا دشواری نسیت ولی برای انجام این کار باید مجموعه‌ای از نکات را همزمان در نظر داشته باشید تا نتیجه بهتری بگیرید. علاوه بر این دقت کنید رقبای زیادی در این راه وجود دارند پس به فکر ایجاد یک تمایز میان کسب و کار خودتان با سایرین باشید تا مشتری از بین تمام فروشگاه‌های اینترنتی که یک محصول یا خدمات بخصوص را ارائه می‌کنند، شما را انتخاب کند. 

نظرات

09120638910