این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد طراحی سایت - بازاریابی اینترنتی - کیهان افزار کاملا محفوظ می باشد

بانس‌ریت چیست؟ ترفندهایی برای نگه داشتن مخاطبان در سایت

زمانیکه بازدیدکنندگان وارد یک سایت می‌شوند، به دلایل مختلف ممکن است در سایت بمانند و در صفحات دیگر وب‌سایت هم چرخی بزنند. در مقابل، ممکن است صفحه را ببینند و سریعاً سایت را ترک کنند. همانطور که می‌دانید مدت زمانی که مخاطبان در سایت شما می‌گذرانند در توسعه و بهینه‌سازی سایت نقش اساسی دارد. هرچه افراد، بیشتر در سایت شما وقت بگذرانند، سایت سریع‌تر مسیر پیشرفت را طی می‌کند. بنابراین تمام کاری که باید انجام دهید این است که آنها را در سایت نگه دارید.

0
0
73
بانس‌ریت چیست؟ ترفندهایی برای نگه داشتن مخاطبان در سایت

وب‌سایت‌ها مانند فروشگاه‌ها هستند و بازدیدکنندگان سایت هم مانند مشتریان یک فروشگاه عمل می‌کنند. مشتری‌های زیادی به داخل فروشگاه می‌آیند و از این عدّه ممکن است خیلی‌ها فقط برای ویترین‌گردی آمده باشند و بدون اینکه چیزی بخرند فروشگاه را تَرک کنند. اینکه چگونه بازدیدکنندگان را در سایت نگه داریم مانند این است که بپرسیم چگونه می‎توان بازدیدکنندگان یک فروشگاه را به خریداران آن تبدیل کرد. در این مقاله ما نکاتی را به شما پیشنهاد می‌دهیم که با اجرای آنها می‌توانید زمان بیشتری، بازدیدکنندگان را در سایت نگه دارید و به بهینه‌سازی سایت خود کمک کنید.

 

چگونه مخاطبان را در سایت نگه داریم؟

مسائل مختلفی بر مدت زمان حضور بازدیدکنندگان در یک سایت اثرگذار است. از نمونه‌های آن می‌توان به سرعت بارگذاری صفحات، طراحی و گرافیک سایت، نوع ارائه اطلاعات و محتوا به کاربر و هزاران مورد دیگر که تجربه بازدیدکننده در سایت را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد اشاره کرد.

در ادامه ما چند ترفند بسیار کارآمد را برای نگه‌داشتن بازدیدکنندگان در سایت با شما در میان می‌گذاریم.

 

 •  طراحی وب‌سایت را بررسی کنید

نقص در طراحی سایت می‌تواند تأثیر منفی بر حضور بازدیدکنندگان در سایت داشته باشد. بنابراین اولین چیزی که به سراغ آن می رویم اصلاح مشکلات و کاستی‌ها در طراحی سایت است. یک سایت با ظاهری ناپسند و رنگ‌های آزار دهنده، هیچگاه مخاطبان را نگه نمی‌دارد.

این کار بسیار ساده به نظر می‌آید ولی چنان تغییرات بزرگی در نتیجه ایجاد خواهد کرد که هر‌گاه کسی می‌خواهد بداند چگونه بازدیدکنندگانش را در سایت نگه دارد، اولین توصیه به او، بررسی طراحی وب‌سایت است.

در زمینه طراحی سایت بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

1- سهولت جست‌و‌جو در وب‌سایت

اگر جست‌وجو در سایت شما ساده نباشد و باعث سردرگمی کاربران شود، مطمئن باشید آنها خیلی زود سایت را ترک خواهند کرد. سعی کنید سایت را طوری طراحی کنید که افراد بتوانند اطلاعاتی لازم را با چند کلیک ساده در سایت به‌دست‌آورند.

2- در همه صفحات فراخوان عمل داشته باشید

فراخوان عمل یا Call to Action یا CTA یک ترفند برای آگاه نگه‌داشتن و ترغیب و جذب بازدیدکنندگان است. مانند گزینه‌های "همین حالا ثبت نام کنید"، "اضافه کردن به سبد خرید"، "دانلود کنید" و از این دست آیتم‌ها که با کلیک بر روی آن‌ها، کاربر کاری را انجام می‌دهد. باید تمام صفحات وب‌سایت این امکان را داشته باشند تا اگر بازدیدکننده‌ای در صفحه‌ای به غیر از صفحات اصلی سایت، فرود آمد بتواند در عرض چند ثانیه از هدف و خدمات سایت آگاه شود.

- فرمت هر صفحه را بررسی کنید

آیا متن صفحات واضح و خوانا است؟ پاراگراف‌های شما بیش از حد طولانی نیست؟ تمام اطلاعات صفحات در یک نگاه قابل دریافت است؟ رنگ‌ها آزار‌دهنده نیست و چشم را خسته نمی‌کند؟ این موارد و موارد مشابه را بررسی کنید و اگر ایرادی پیدا کردید به اصلاح آن بپردازید.

4- تبلیغات مزاحم را حذف کنید

اگر فکر می کنید با داشتم هزاران تبلیغ در پیج و باز شدن صفحات آگهی دارید کار مفیدی برای جذب مخاطب انجام می‌دهید، سخت در اشتباهید. سعی کنید به هیچ عنوان این کار را نکنید زیرا تمام این اقدامات اثر عکس دارد و مشتری را از سایت فراری می‌دهد.

 

بیشتر بخوانید: 10 ترفند انتخاب عکس برای بهبود سئو وب‌سایت

 

 • روایت کنید

وقتی از متخصصان بپرسید چگونه بازدیدکنندگان را در سایت نگه داریم، بیشتر آنها خواهند گفت: روایت کنید. مفهوم روایت کردن به این معناست که تاریخ و پیشینه شرکت را در سایت بازگو کنید. اجازه دهید مخاطبان شما بدانند از کجا به این ایده‌ها رسیده‌اید و با چه انگیزه‌ای وارد این حرفه شده‌اید؟ جشنواره‌ها و مناسبت‌های ویژه را به اطلاع بازدیدکنندگان برسانید و برنامه سایت را برای این مناسبت‌ها با آن‌ها در میان بگذارید. این کار باعث می‌شود نام سایت شما بر سر زبان‌ها بیفتد.

 

 • اطلاعات اضافی را پاک کنید

ویدئوی‌های خودکار، عکس‌های اضافی، تبلیغات شخص ثالث و تمامی اطلاعاتی که ممکن است حواس بازدیدکننده را پرت کند و هیچ ارزش افزوده‌ای هم برای سایت ندارد حذف کنید. هدف صفحات سایت شما باید تمرکز بر پیامی باشد که قصد رساندن آن را به مشتری و بازدیدکننده دارید.

 

 • مطالب سایت را با لینک داخلی به هم متصل کنید

ویکی‌پدیا را در نظر بگیرید. تمامی خطوط مطالبش پر از لینک داخلی است. هر چیزی را در یک لینک دیگر در صفحه‌ای دیگر توضیح داده‌ است. این کار باعث می‌شود بازدیدکننده برای مدت طولانی‌تری در سایت بماند و اتفاقاً اطلاعات مرتبط و مفیدی هم به‌دست‌بیاورد. 

 

حال که تا حدودی با اشتباهات رایجی که مخاطب را از سایت فراری می‌دهد آشنا شدید لازم می دانیم شما را با مفهومی به نام «بانس‌ریت» آشنا کنیم. بانس‌ریت یا نرخ دفع کاربر یکی از مسائل بسیار مهم در پاسخ به این سؤال است که چگونه می‌توانیم بازدیدکنندگان را در سایت نگه داریم؟

در ادامه به معرفی بانس‌ریت می‌پردازیم و نکات جالب توجهی را برای شما شرح می‌دهیم. 

 

بانس‌ریت یا نرخ دفع کاربر چیست؟

در میان تمام آمارهایی که گوگل آنالیتیکس در اختیار ما قرار می‌دهد، بانس‌ریت یا نرخ دفع کاربر، بسیار گیج‌کننده است.

 تمام وب‌سایت‌ها بانس‌ریت یکسانی ندارند و با توجه به کاربرد آنها این ریت افزایش یا کاهش پیدا می‌کند. فهمیدن این که به چه دلیل بانس‌ریت یک سایت بالا می‌رود، مستلزم تحقیق و جست‌وجوی بسیار است. برای پی‌بردن به بانس‌ریت یا نرخ دفع کاربر در سایت، ابتدا باید ببینیم که بخش‌های مختلف سایت در چه وضعیتی قرار دارند و کدام بخش‌ها ضعیف و کدام بخش‌ها قوی‌تر هستند.

در این مقاله به شما می‌گوییم که چگونه بانس‌ریت را بهتر بشناسید. همچنین خواهید دید که چگونه می‌توان بانس‌ریت یک سایت را کاهش داد تا بازدیدکنندگان را در سایت نگه داشت.

بیشتر بخوانید: 12 قانون طلایی برای تولید محتوا در وب‌سایت

 

بانس‌ریت چیست؟

بانس‌ریت به درصد تک‌بازدیدها از صفحات سایت اشاره دارد. منظور از تک‌بازدید این است که کاربر توسط موتورهای جست‌وجو به یکی از صفحات وب‌سایت شما راهنمایی می‌شود و سایت شما را از همان صفحه و بدون بازدید از صفحات دیگر ترک می‌کند. برای مثال کاربر به صفحه اصلی سایت شما هدایت می‌شود، از این صفحه بازدید می‌کند و بدون این که دیگر صفحات سایت را ببیند، صفحه اصلی را ترک می‌کند.

بانس‌ریت در دنیای واقعی شبیه به این است که کسی جلوی ویترین مغازه‌ای توقف کند، ویترین را دید بزند و بدون این که به داخل بیاید تا اجناس داخل مغازه را ببیند، آن‌جا را ترک کند. اگر بانس‌ریت این مغازه 80 درصد باشد، یعنی 80 درصد از مشتریانی که ویترین مغازه را می‌بینند، اصلاً داخل مغازه نمی‌آیند و این نشانه خوبی نیست. در واقع، هرچه بانس‌ریت سایت پایین‌تر باشد، بهتر است.

تک‌بازدیدکنندگان، اکثر اوقات چیزی از سایت‌های فروشگاهی نمی‌خرند و از خدمات سایت استفاده ‌نمی‌کنند.

 

اندازه گیری بانس‌ریت سایت چگونه است؟

اگر گوگل آنالیتیکس را برای سایت خود راه‌اندازی کرده باشید، به راحتی می‌توانید بانس‌ریت سایت را اندازه‌گیری کنید. اگر تا به حال از گوگل آنالیتیکس استفاده نکرده‌اید، حالا بهترین زمان برای راه‌اندازی این ابزار قدرتمند و رایگان است. 

بعد از راه‌اندازی و ایجاد یک حساب کاربری در گوگل آنالیتیکس، می‌توانید با وارد شدن به حساب سایت در تب Audience و زیر‌تب  Overview بانس‌ریت سایت را ببینید. مانند تصویر زیر:

بیشتر بخوانید:  ترفندهایی آسان برای بهینه‌سازی وب‌سایت شما

 

اطلاعاتی که در این قسمت خواهید دید در واقع به منزله علائم حیاتی سایت شما هستند. . در تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید، بانس‌ریت این سایت بسیار بالا است (87.59%).  بیشتر سایت‌هایی که مقاله‌های متعددی دارند، ممکن است بانس‌ریت بالایی داشته باشند. زیرا اکثر کاربران مقاله مورد نظر را در جستجوی گوگل سرچ می‌کنند، به مقاله مورد نظر هدایت می‌شوند و بعد از به‌دست‌آوردن اطلاعات مورد نظرشان، سایت را ترک می‌کنند.

درصد بانس‌ریتی که نشان داده می شود در واقع برای کل سایت است. اگر بخواهید بانس‌ریت یک صفحه خاص را اندازه‌گیری کنید، باید به تب Behavior بروید، بعد روی Site Content  و بعد روی All pages کلیک کنید.

 

با توجه به اطلاعات به‌دست‌آمده در این قسمت می‌توانید بفهمید که کدام صفحات از سایت شما بازدیدکننده‌های بیشتری دارند. به علاوه می‌توان دریافت که بازدیدکننده‌ها قبل از ترک هر یک از صفحات سایت، در آن صفحه خاص چقدر وقت صرف کرده‌اند.

 

یک بانس‌ریت خوب باید چقدر باشد؟

در پاسخ به سؤال چگونه بازدیدکنندگان را در سایت نگه داریم، ممکن است ابتدا تصور کنید باید یک بانس‌ریت خوب داشته باشید.

اگر بانس‌ریت سایت شما بیش از حد انتظار بود، شوکه نشوید. هر یک از درصد‌های زیر گویای پیامی خاص هستند:

 • بانس‌ریت صفر درصد: یعنی همه کاربرانی که به سایت شما می‌آیند، از صفحات دیگر سایت نیز بازدید می‌کنند.

 • بانس‌ریت 50 درصد: یعنی از هر دو بازدیدکننده، یک نفر بدون بازدید از دیگر صفحات سایت شما، آنجا را ترک می‌کند.

 • بانس‌ریت 100 درصد: یعنی همه بازدیدکننده‌هایی که به سایت شما می‌آیند، از هیچ صفحه دیگری بازدید نمی‌کنند و سایت را از همان‌جا ترک می‌کنند.

نمی‌توان به طور حتم عدد خاصی را مشخص کرد و گفت که یک بانس‌ریت خوب باید روی یک رقم یا یک بازه خاص متمرکز شود. برای مثال اگر ترافیک سایت شما بسیار بالا باشد و بانس‌ریت سایت 70 درصد باشد، رساندن این مقدار به 65 درصد، به خودی خود، سود بزرگی را برای سایت شما به ارمغان خواهد آورد.

در کل می‌توان گفت:

 • یک بانس‌ریت استثنایی و فوق‌العاده خوب چیزی بین 20 تا 40 درصد است.

 • محدوده بانس‌ریت خوب 41 تا 55 درصد است.

 • بانس‌ریت متوسط در محدوده 56 تا 70 درصد قرار می‌گیرد.

 • بانس‌ریت بالای 70 درصد نیاز به توجه و رسیدگی دارد.

به یاد داشته باشید محدوده‌هایی که در بالا ذکر کردیم، تنها یک سری اعداد کلی هستند و نمی‌توان آن‌ها را برای تمامی سایت‌ها با کاربری‌های متفاوتی که دارند، اعمال کرد. برای مثال، سایت‌های خبری و وبلاگ‌ها، بانس‌ریت بسیار بالایی دارند. زیرا همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، این سایت‌ها دارای مقالاتی با اهداف مشخص هستند. به عبارت دیگر، خواننده بعد از خواندن مطلبی که در جست‌وجوی آن بوده، سایت را ترک می‌کند تا بتواند اطلاعاتی را که به‌دست‌آورده است را پیاده‌سازی کند.

در مقابل، سایت‌های فروشگاهی و خدماتی، بانس‌ریت پایین تری دارند. زیرا خریداران از صفحات مختلف یک سایت فروشگاهی بازدید می‌کنند تا بتوانند قیمت و کیفیت محصولات مختلف را با هم مقایسه کنند.

پس اگر برای بانس‌ریت سایت خود، محدوده‌ای را هدف قرار داده‌اید، ابتدا ارزش محتوایی سایت خود را بسنجید و ببینید که برای محتوایی که سایت شما ارائه می‌دهد، چه بانس‌ریتی معقول است. به نمونه زیر توجه کنید:

 

بیشتر بخوانید:  انتخاب رنگ مناسب برای وب‌سایت

چرا بانس‌ریت سایت شما بالا است؟

عوامل متعددی در بالا بودن بانس‌ریت یک وب‌سایت تأثیر دارد:

 • سایت‌های تک صفحه‌ای: اگر سایت شما تنها یک صفحه داشته باشد، طبیعی است که کاربران بعد از دیدن همان یک صفحه سایت را ترک کنند. زیرا جای دیگری در سایت نیست که به آنجا بروند.

 • طراحی سایت ضعیف: طراحی سایت ضعیف می‌تواند بر بانس‌ریت سایت شما تأثیر منفی بگذارد.

 • دستورالعمل‌ها و نقشه سایت ضعیف: اگر کاربر نداند که صفحه‌ای که به آن راهنمایی شده به کجا منتهی می‌شود و یا چگونه می‌تواند با استفاده از دستورالعمل‌ها، وب‌سایت را جست‌وجو کند، سردرگم خواهد شد و مطمئناً سایت را ترک خواهد کرد.

 • استفاده کلی: بسته به این که کاربران چگونه با سایت شما تعامل می‌کنند، بانس‌ریت سایت می‌تواند بالا باشد. برای مثال اگر کاربران زیادی به سایت شما می‌آیند و یک صفحه خاص را نشان یا به اصطلاح بوک‌مارک کرده باشند، هر بازدید از آن یک صفحه خاص، یک تک‌بازدید در نظر گرفته می‌شود.

در بعضی موارد نادر، داشتن یک بانس‌ریت بالا نشانه بدی نیست. برای مثال ممکن است یک لندینگ‌پیج بسازید و شماره تماس خود را در آن با فونت بزرگ و جلب‌توجه‌کننده‌ای درج کرده باشید. این لندینگ‌پیج ممکن است بانس‌ریت بالایی داشته باشد ولی در عوض بیش از نود درصد از تک‌بازدیدگنندگان آن، با شماره درج شده تماس خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید: صفحه فرود (Landing Page) چیست؟

چگونه متوجه شویم که چه عواملی بانسریتِ سایت ما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند

حالا که می‌دانید بانس‌ریت چیست، نوبت آن رسیده است که روش‌هایی را به شما بیاموزیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید عوامل تاثیر‌گذار بر بانس‌ریت سایت خود را شناسایی کنید. با این کار به جواب سؤال "چگونه بازدیدکنندگان را در سایت نگه داریم" نزدیک‌تر خواهید شد.

 

 • به بانس‌ریت هر صفحه توجه کنید

با استفاده از حساب کاربری گوگل آنالیتیکس خود، بانس‌ریت هر کدام از صفحات سایت را بررسی کنید. همان‌طور که گفتیم برای این کار می‌توانید به تب Behavior بروید، بعد روی Site Content  و بعد رویAll pages کلیک کنید.

اگر می‌خواهید آمار دقیق‌تر بانس‌ریت صفحات را در طول زمان داشته باشید، می‌توانید در یک فایل اکسل، آدرس صفحات با بانس‌ریت بالا را وارد کنید و تغییرات بانس‌ریت آنها را در طول زمان ثبت کنید. با این کار می‌توانید شاهد پیشرفت یا پسرفت بانس‌ریت هر صفحه باشید.

 

 • بانس‌ریتِ منابع ترافیک را چک کنید

برای این کار در گوگل آنالیتیکس به تب Acquisition بروید. در آن‌جا بر روی All Traffic و بعد Source/Medium کلیک کنید.

بررسی این که ترافیک شما از کجا می‌آید باعث می‌شود متوجه شوید که بهتر است بر روی کدام منابع ترافیک وقت و انرژی بیشتری صرف کنید. برای مثال ترافیک یک سایت ممکن است بیشتر از گوگل آمده باشد، ولی این ترافیک بانس‌ریت بالایی داشته باشد. در عوض همان سایت، ترافیک بسیار کمی و بانس‌ریت به مراتب پایین‌تری را از توییتر و گوگل‌پلاس دریافت می‌کند.

به ترافیکی که بانس‌ریت پایینی دارد، ترافیک خوب می‌گوییم. با این‌کار می‌توانید ترافیک خوب سایت‌تان را شناسایی کنید و بر روی منبع ترافیک خوب، انرژی و وقت بیشتری صرف کنید.

 • زمان بارگذاری صفحه‌های مختلف را بررسی کنید

به این منظور به تب Behavior در گوگل آنالیتیکس بروید. سپس روی تب Site Speed کلیک کنید و بعد وارد قسمت Page Timings شوید.

در این قسمت می‌توانید زمان بارگذاری هر صفحه را ببینید. صفحاتی که زمان بارگذاری زیادی دارند، باعث می‌شوند صبر کاربران و بازدیدکنندگان تمام شود و همین امر یکی از دلایل بسیار مهمی است که موجب بالا رفتن بانس‌ریت یک سایت می‌شود.

قسمتی در گوگل آنالیتیکس وجود دارد که به شما راهکارهایی برای بالا‌بردن سرعت بارگذاری صفحات سایت می‌دهد. به قسمت Speed Suggestions و روی تب Site Speed کلیک کنید. در این قسمت پیشنهاداتی برای بالا‌بردن سرعت بارگذاری هر صفحه به شما ارائه می‌شود.

 

نتیجه‌گیری

تمامی این نکات درباره بانس‌ریت به پاسخ یک سؤال منتهی می شود: چگونه بازدیدکنندگان را در سایت نگه داریم؟

اینکه بازدیدکنندگان در سایت شما باقی می‌مانند یا خیر به عوامل متعددی بستگی دارد. مهم‌تر از آن، باید بدانید که مدت زمان ماندن کاربر در سایت شما نمی‌تواند مستقیماً نشان‌دهنده ضعف یا قدرت سایت شما باشد.

بسته به هدفی که سایت شما دنبال می‌کند و همچنین با توجه به هدف کاربران، بانس‌ریت‌های مختلف، گویای ضعف و قوت سایت شما خواهند بود.

امیدواریم در این مطلب توانسته باشیم به سؤال شما در مورد این که «چگونه بازدیدکنندگان را در سایت نگه داریم؟» پاسخ داده باشیم.

نظرات

09120638910